Близнюківський ЗДО (ясла-садок) №1 "Теремок"
Харківська область, Лозівський район

Профілактика сказу

Фото без опису

Ця стаття має на меті попередити людей про небезпеку контакту з безпритульними та дикими тваринами, які нерідко є носіями страшної інфекції. Що необхідно знати про сказ і як застерегтися населенню від нього?

       Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу, розвитку якого у людини можна запобігти, якщо своєчасно провести вакцинацію.

Як передається сказ?

       Людина може інфікуватися від хворої на сказ тварини через:

 - укус;

 - подряпину та мікроушкодження шкіри;

 - потрапляння зараженої слини на слизові оболонки або пошкоджену шкіру.

       Людям вірус сказу зазвичай передається під час укусу заражених тварин, при чому в Україні у більшості випадків джерело інфікування – собаки та коти (як безпритульні, так і не вакциновані домашні)

     Важливо, що інфікування може відбутися й через ослинення, тобто навіть  коли тварина не нанесла якихось фізичних уражень.  Тож якщо відбувся ризикований контакт з твариною – тобто є ослинення, укус, подряпина –  то обов’язково треба звернутися до лікаря, аби була проведена оцінка ризику та призначена антирабічна допомога. 

Симптоми сказу у тварин

       У тварин симптоми сказу проявляються залежно від стадії захворювання. На початковій (до 5 днів) наявні сліди від укусів, тварини гризуть місце укусу; вони лагідні та насторожені водночас; погано їдять або починають їсти неїстівне; у них спостерігається слинотеча та блювота. Перебуваючи у збудженій стадії (2-3 дні), тварини агресивні, збуджені, нападають, тікають, у них починаються конвульсії, блювота, розвивається параліч й косоокість. Під час паралітичної стадії (2-4 дні) у тварини стається виснаження, настає повний параліч та смерть. 

       Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд, попередити ветеринарного лікаря, який протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу, буде проводити клінічний огляд тварини. Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і загинувших.

    Для профілактики сказу необхідно вакцинувати тварин щорічно, уникати контактів з потенційно небезпечними тваринами.  Слід дотримуватися правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.

    Особливо звертаємо увагу людей, які з власної доброти беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе додому, що перед тим, як принести тваринку у власну оселю, для безпеки її потрібно доставити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.

    На жаль, в нашій області реєструються смертельні випадки  людей від сказу. Зокрема, було зафіксовано смертельний випадок як минулого, так і поточного року. Треба розуміти, що зараз на таких територіях, як Чернігівська, Харківська, Запорізька області через значну кількість бродячих тварин, покинутих тварин,  кількість яких зростає, прогностично може збільшуватись і кількість укусів. В переважній більшості летальні випадки пов’язані з тим, що людина не звернулася своєчасно за медичною допомогою або порахувала, що ця тварина (яка вкусила, подряпала чи  ослинила) абсолютно нормально виглядає, тож нема підстав для звернення до лікаря.

У лютому 2024 року у Харківській області 59-річний чоловік помер від сказу. Його вкусила за палець власна кішка, яка була інфікована сказом. Невдовзі тварина померла. 

    За антирабічною допомогою до закладів охорони здоровя з приводу покусів/ослинення тваринами за 8 місяців 2024 року звернулися 27 мешканців Близнюківської громади (за аналогічний період 2023 року було зареєстровано 33 випадки нанесення ушкоджень тваринами). В основному покуси людям були нанесені відомими собаками (10) та котами (16). Зареєстровано також укус лисицею. Від фізичних ушкоджень бродячими тваринами постраждали 2 особи.

     Антирабічне лікування призначалось 15 особам, з них дітям віком до 17 років - 8.

Так, в порівняні з минулим аналогічним періодом, статистика по сказу позитивно змінилась в нашому регіоні, але ризик поширення сказу є високий!

Якими мають бути перші дії після укусу чи ослинення?

     Необхідно промити рану проточною водою щонайменше впродовж 10-15 хвилин з застосуванням господарського мила, аби максимально інактивувати вірус, який міг потрапити на слизову. Після цього  необхідно максимально швидко звернутися до відповідного лікаря для проведення оцінки ризиків та надання антирабічної допомоги

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Ваше здоров'я у Ваших руках! Дбайте про нього!

Фото без опису                                           

 

 

Логін: *

Пароль: *