Ризики вживання забрудненої води
Вимоги до облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів та ризики вживання забрудненої питної води
Вживання небезпечної в епідемічному відношенні питної води з колодязя може привести до виникнення інфекційних захворювань (вірусного гепатиту А, черевного тифу, дизентерії, холери, ротавірусної інфекції, гастро-ентериту, лептоспірозу тощо), а води із хімічним забрудненням – до водно-нітратної метгемоглобінемії, карієсу або флюорозу.
Вода шахтних колодязів - це ґрунтова вода. А водоносні горизонти ґрунтових вод є не захищеними та можуть бути забрудненні як бактеріальною мікрофлорою, в зв’язку з близьким розташуванням вигрібних ям, вбиралень, споруд та мереж каналізації, тваринницьких ферм, полів фільтрації, так і небезпечними хімічними речовинами, внаслідок використання на сільськогосподарських угіддях мінеральних добрив. Ризик забруднення значно збільшується під час весняних злив та повені.
За даними ВООЗ забруднена питна вода викликає 70-80% всіх наявних захворювань, які на 30% скорочують тривалість життя людини.
Для того, щоб уникнути захворювань, необхідно використовувати виключно воду гарантованої якості. З цією метою при облаштуванні та експлуатації колодязів потрібно дотримуватись вимог, які визначені Державними санітарними нормами та правилами “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” (ДСанПіН2.2.4-171-10), затвердженими наказом МОЗ України від 12.05.2010 р. № 400.
Місця влаштування колодязів слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 20 м від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод.
Територію поблизу колодязя треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку.
У радіусі 50 м від колодязів не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.
Забороняється використовувати для утеплення колодязів гній, перегній та інше.
Під час влаштування шахтних колодязів необхідно дотримуватись таких вимог:
1. Ізолювати колодязь від проникнення поверхневого стоку (дощових і талих вод).
-
Стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин.
-
Для облаштування дерев’яних зрубів надавати перевагу модрині, вільхі, в’язу, бересті, дубу, сосні без глибоких шпарин і червоточин, заготовлених за 5-6 місяців до їх використання.
-
Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр.
-
Для опущення людини в колодязь з метою його чистки та ремонту необхідно ставити металеві скоби в шахматному порядку.
-
Наземна частина колодязя (оголовок) влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою.
-
Для підйому води із колодязя слід застосовувати насоси. Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер.
-
Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя, навколо колодязя необхідно робити бетонований майданчик радіусом не менше ніж 2 м.
-
Зверху оголовка влаштовують дашок, навіс або оголовок вміщують у будку.
Власники колодязів повинні щорічно проводити планове обстеження колодязів, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію споруд та знезараження питної води, а також лабораторні дослідження її безпечності та якості.
Якщо не дотримуватися цих вимог існує ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань через забруднення води у колодязях різними патогенними мікроорганізмами, які можуть завдати шкоди здоров'ю людини, найбільш поширені з них:
-
Бактерії: холерний вібріон, сальмонели, шигели (збудники дизентерії), ентеропатогенні кишкові палички.
-
Найпростіші: кріптоспорідумпарвум, дракункулюсмедінензіс.
-
Віруси: аденовіруси, ентеровіруси, вірус гепатиту А, рота вірус.
Вживання якісної та безпечної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття.
З питань проведення лабораторних досліджень питної води можна звернутися до Лозівської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ України» за адресою: вул. Юхима Березовського,7 м. Лозова.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших близьких!
Способи знезараження води.
В умовах російської агресії проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води. Тому МОЗ публікує способи очищування води самостійно.
Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом.
Спочатку потрібно набрати ⅓ об'єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання.
Після потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття.
Також вода не повинна бути забарвленою.
Після можна приступати до її знезараження.
ЩОДО РИЗИКІВ ВЖИВАННЯ ЗАБРУДНЕНОЇ ПИТНОЇ ВОДИ
В умовах руйнування об’єктів інфраструктури внаслідок бойових дій постає проблема забезпечення населення доброякісною питною водою. З цією метою дедалі частіше в умовах відсутності централізованого водопостачання використовується вода з альтернативних джерел (колодязі, бювети, каптажі тощо).
Але мало хто замислювався: чи безпечна колодязна вода для здоров’я людини?
Що ж треба знати про воду з таких джерел?
По-перше, вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального, вірусного, паразитарного походження і вода колодязів не є виключенням. Особливо на весні, в період сезонних паводків, коли ризик мікробного забруднення колодязів дуже великий.
Якщо дану проблему можливо вирішити шляхом кип’ятіння води, забруднення іншого характеру, зокрема, токсичними речовинами, хімічними сполуками (якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми) можуть зробити воду зовсім не придатною для вживання.
Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання. Передусім, нітрати є ознакою органічного забруднення водоносного горизонту — або використовують азотовмісні органічні добрива, або це є фекальне забруднення водоносного горизонту. Джерелом забруднення є вигрібні ями, негерметичні септики або ємності для збору рідких відходів, гноєсховища, місця утримання худоби тощо.
Вживання питної води, яка містить понад нормовану кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія. Дане захворювання обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії). Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні (коли суміші готуються на воді з високою концентрацією нітратів). Також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, та люди, які страждають захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи.
Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання рекомендуємо:
- не вживати питну воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у воді яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування. За таких обставин рекомендуємо вживати воду з перевірених джерел або бутильовану;
- з обережністю застосовувати в приватному секторі мінеральні й органічні добрива;
- дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо оголовка глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо);
- не розташовувати в радіусі 50 м від колодязів та каптажів гноївок, дворових туалетів, компостних та вигрібних ям;
- не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання, намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та проведення дезінфекції.
Дбаймо про якість питної води – про своє здоров’я!
Джерело: Центр громадського здоров'я